Untitled 1
      ضرورت پرداختن به مباجث داوری و انديشه ايجاد بستر مناسبي كه امكان بهره مندي از مزاياي اين نهاد ارزشمند و در عين حال مغفول را فراهم نمايد ، ما را بر آن داشت تا مؤسسه اي  تحت عنوان « مؤسسه داوري تجلي انديشه » تأسيس نموده و خود را بعنوان جزء كوچكي از جامعه وكالتي ايران عزيز ، عهده دار قسمتي از وظيفه معرفي ، گسترش و توسعه نهاد داوري بدانيم . اين مؤسسه در تاريخ 91/2/21  ذيل شماره 3463 اداره ثبت شركتهاي مشهد به ثبت رسيده و موضوع عمليات آن بشرح اساسنامه و اصول مدوني است كه در صورت تمايل علاقه مندان به مطالعه آن ، ارايه خواهد شد .       ادامه مطلب...
  •  
  •  


« بسمه تعالي »

موضوع داوری و حل اختلافات از مسیر حکمیت موضوعی است که سابقه طولانی داشته و تقریبا در تمام جوامع مردم بر آن بوده اند که خارج از حیطه نظام قضایی به حل مشکلات خویش اقدام کنند و امروزه نیز در عرصه داخلی و بین المللی ، داوری حلال بسیاری از اختلافات جزیی و کلی می باشد . تغیییرات بعدی جوامع مختلف و ایده حکومت زدایی و رویکرد نظارت به جای مداخله در امور مردم علاوه بر اقتصاد ، فرهنگ ، دانش و ... قضاوت و فصل خصومت در جامعه را نیز در بر گرفته و داوری به شکل مدرن آن مورد استقبال قرار گرفت .
       با توسعه روزافزون روابط تجاري داخلی و بين‌المللي اشخاص ، هر روز صدها و هزاران قرارداد در زمينه‌هاي مختلف تجاري از قبيل خريد ، فروش ، حمل و نقل ، همكاري ، پيمانكاري ، حق‌العمل‌كاري ، ترخيص ، صادرات
 و ... بين عاملا‌ن تجارت منعقد مي‌گردد . قراردادهايي كه هر كدام از آنها تحت رژيم حقوقي خاص و در شرايط فرهنگي ، اجتماعي ، اقتصادي و بازرگاني منحصر به فردي منعقد و اجرا مي‌شود .
      با همه‌ اين احوال احتمال وقوع اختلا‌ف بين طرفين قرارداد ، از تفسير مفاد كم اهميت و جزئي گرفته تا توافقات عمده و اجراي نهايي آن ، منتفي نيست . يك قرارداد عادي داراي بخش‌هاي مختلفي از جمله موضوع قرارداد ، حقوق و تعهدات طرفين در قبال همديگر ، نحوه دريافت و پرداخت ، شرايط فروش ، قانون حاكم ، شرايط فسخ ، فورس‌ماژور و ... مي‌باشد كه نسبت به هر كدام از آنها احتمال حدوث اختلا‌ف وجود دارد .
   طبيعي است كه در هر قراردادي بخش‌هايي از آن از اهميت ويژه‌اي برخوردار است . اما هنگامي كه مساله و مشكلي بروز مي‌كند هر چيز كم اهميتي نيز به نوبه خود اهميت وافري مي‌يابد . بدين‌سان افرادي كه با آمال و آرزوهاي بسيار خوب و در يك محيط دوستانه و صميمي اقدام به عقد قرارداد نموده بودند تبديل به طرفين اختلا‌في مي‌شوند كه خود در پديد آمدن آن نقش مستقيم و موثري داشته‌اند .
     رفع حالت خصومت و اعاده‌ مجدد‌ جو مسالمت‌آميز و دوستانه و يا احقاق حق طرفي كه مظلوم و مورد تعدي واقع شده چگونه انجام مي‌شود ؟ روش‌هاي حل اختلا‌ف به چه شيوه‌هايي مقدور است ؟ آيا مصلحت چنين است كه ... چو فردا رسد فكر فردا كنيم ... ، و از اول كار فال بد نزنيم و اگر مشكلي حادث شد ، باري به هر جهت اقدامي كنيم و مثلا‌ً شكايتي از طريق مراجعه به دادگاه انجام دهيم ؟ آيا مي‌توان در قرارداد شرطي را گنجانيد كه در صورت حدوث اختلا‌ف به فرد يا افرادي مراجعه كرد و از آنها جهت قضاوت استمداد جست و بدين سان پيشاپيش قاضي پرونده را خود انتخاب كرد ؟
       در پاسخ بایستی گفت که در صورت بروز اختلا‌ف مي‌توان به دادگاه رجوع كرد و يا مي‌توان رفع اختلا‌فات را به داور يا داوران ارجاع نمود و همين‌طور مي‌توان از ابتداي مذاكرات تجاري به فكر احتمال بروز اختلا‌فات بوده و طريقه رفع آن را پيش‌بيني كرد و نيز مي‌توان در اين خصوص سكوت اختيار كرد و تصميم در مورد نحوه حل اختلا‌ف را به بعد واگذار نمود .
       اگر تصميم به ارجاع اختلا‌ف به داوري گرفته باشيم در اين‌صورت آيين داوري ، نحوه صدور حكم داوري ، اجراي احكام داوري ، چگونگي التزام محكوم عليه به اجراي آراء داوري و ... چگونه خواهد بود ؟

       ضرورت پرداختن به اين مباحث و انديشه ايجاد بستر مناسبي كه بصورت عملي ، امكان بهره مندي اشخاص از مزاياي اين نهاد ارزشمند و در عين حال مغفول را فراهم نمايد ، ما را بر آن داشت تا مؤسسه اي  تحت عنوان « مؤسسه داوري تجلي انديشه » تأسيس نموده و خود را بعنوان جزء كوچكي از جامعه وكالتي ايران عزيز ، عهده دار قسمتي از وظيفه معرفي ، گسترش و توسعه نهاد داوري بدانيم .
اين مؤسسه در تاريخ 21/2/91  ذيل شماره 3463 اداره ثبت شركتهاي مشهد به ثبت رسيده و موضوع عمليات و حدود اختيارات مديران آن بشرح اساسنامه و اصول مدوني است كه در صورت تمايل علاقه مندان به مطالعه آن ، ارايه خواهد شد .

با توجه به موضوع اساسنامه خدمات اين مؤسسه عبارتست از :
1- انجام كليه امور مربوط به داوري از قبيل قبول حكميت و داوري هاي داخلي و بين المللي راجع به اشخاص حقيقي يا حقوقي و انجام هر گونه اقدامي كه لازمه رسيدگي به اختلافات مراجعين است .
2 – ايجاد صلح و سازش بين متداعيين .

3- تنظيم قراردادها .
4 - انعقاد هر گونه قرارداد با اشخاص حقيقي يا حقوقي .